Úprava vysílače na sile Velká Bučina

Během května a června jsme prováděli úpravu vysílače “velka-bucina”. Během úprav po několik dní docházelo ke krátkým několikaminutovým výpadkům. Tímto článkem Vám chceme přiblížit rozsah prací a postupů, které na sile naši technici provedli a možnosti, které jsme při úpravě měli.

Náš vysílač je v provozu od roku 2009. Prostor na střeše v současné době sdílíme s mobilním operátorem a jedním naším konkurentem. V době prvotní instalace jsme počítali s připojením pro cca 50 zákazníků a odhadovali jsme použití přibližně 5 sektorových antén. V současné době je na vysílač napojena stovka zákazníků a dalších sto padesát přes vysílače v okolí, které jsou napojeny právě na Velkou Bučinu . V součtu tedy přes vysílač proudí internet pro 250 zákazníků. Celkem je zde umístěno 35 našich antén na 2 stožárech. Z výše uvedených informací je jasné, že původní konfigurace antén, velikost rozvodných beden i kapacita záložního zdroje neodpovídaly aktuálním potřebám sítě.

Rozhodli jsme se pro kompletní výměnu rozvodných skříní, prvků datové sítě i záložního zdroje. Práce postupovaly podle následujícího schématu. Nejdříve jsme nainstalovali nové skříně a nový záložní zdroj.

Stav z roku 2013

Pb baterie nového záložní zdroje. Kapacita téměř 5 KWh. Vysílač vydrží přes 8 hodin bez energie.
Nový rozvaděč u stožáru č.1, několik původních beden již demontováno.

U nového zdroje nás trochu mrzí nepoužití LiFeYPO4 baterií, ale cena byla neúnosná a proto jsme volili klasické olověné baterie. Po instalaci nového záložního zdroje jsme zapojili nové aktivní prvky do nového rozvaděče. Aktivní prvky se dočasně napojily na stávající síť. Až sem šlo vše bez výpadku.

Následně jsme postupně přepojovali jednu anténu po druhé, čímž docházelo k výpadkům jednotlivých sektorových antén. Někdy došlo i k přesunu antény na nové místo či dokonce k její výměně za nový model. To se provede tak, že se nejdříve namontuje a nasměruje nová, přepojí se zákazníci (s krátkým výpadkem u každého z nich), a následně se může sundat stará.

Jak se postupně přepojily antény, mohli jsme rozebírat původní části vysílače. V další fázi došlo k přesunu routeru pro tento vysílač do nového rozvaděče. To způsobilo další výpadek v řádu minut pro všechny zákazníky.

Téměř hotový nový rozvaděč, nenechte se zmást vodopádem kabelů. Rezervy délek jsou záměrné pro snadnou výměnu prvků. Kabely se samozřejmě vyvážou.
Hned to vypadá jinak :)

A když je to všechno hotové, můžeme si zajásat. A taky pár dalších let můžeme rychle připojovat desítky dalších zákazníků.

Náš technik Víťa Suchý oslavuje dokončenou úpravu vysílače.

Věděli jste, že naše společnost dnešním dnem zajišťuje internet celých 12 let? Skvely.net jde do puberty.

Možná vás bude také zajímat